Skuffelse – dog ét point med hjem fra Helsingør

Kampen om top-6 er for alvor spændende efter kampen mod FC Helsingør. Med 3-3 mod FC Helsingør tabte AB Gladsaxe to vigtige point i kampen om at spille i top-6.

AB stillede med samme opstilling som sikrede sejren over Ishøj i forrige kamp. På mål stod Marcus Bobjerg, og i midterforsvaret stod Noah Ibsen og Pachanga Kristensen. I højre forsvarsside var Steven Simpson og i venstre side Rasmus Brodersen. På den centrale midtbane var Ægir Jarl Jonasson og Agust Hlynsson. På kanterne O’Vonte Mullings og Casper Grening. På toppen spillede Tobias Hageltorn og Noah Engell Christensen, som også var anfører.

Fra 2. halvlegs start kom Frederik Lindgaard på banen og erstattede Tobias Hageltorn. O’Vonte Mullings blev lagt helt frem og Frederik Lindgaard overtog højrekanten. Senere i 2. halvleg afløste Adrian Koudelka målscorer Noah Engell Christensen, og det betød, at AB skiftede til et femmands forsvar. Onesime Tembe erstattede Steven Simpson, og Mikkel Nielsen erstattede Casper Grening i højre forsvarsside. Til sidst i kampen kom Søren Ilsøe på banen og erstattede Agust Hlynsson.

Fra kampens start spillede AB hurtigt, flyttede sig godt for hinanden og spiller meget direkte. Allerede efter 8 minutter afleverede Steven Simpson til Noah Engell Christensen, der hurtigt spillede O’Vonte Mullings, som søgte ind i feltet og blev fældet. Dommeren dømte straffespark, som Noah Engell Christensen sikkert scorede på til føring 1-0.

Efter 20 minutter sendte Noah Engell Christensen et godt skud ind i feltet, hvor Casper Grening på flotteste vis scorede, men dommeren dømte offside.  

Få minutter senere kom en Helsingørspiller forbi ABs forsvar på kanten og søgte mod baglinjen. Han sendte et fladt indlæg ind i feltet, og det blev omsat til et skud fra Helsingørs Hjalte Lærke, som gav udligning til 1-1.

AB lod sig ikke slå ud, og knap 10 minutter efter driblede Noah Engell Christensen sig gennem Helsingørs forsvar og scorede til 2-1. Tobias Hageltorn fik kæmpet sig til afslutning, men det endte dog i et hjørnespark, som Rasmus Brodersen skød. Inde foran mål dukkede Noah Ibsen op og headede bolden i mål til føring 3-1, som holdt til pausen.

Starten på 2. halvleg gik godt på trods af aggressivt duelspil fra Helsingørs side, som også forsøgte at spille bolden ned bag ABs bagkæde. Det var ikke de bedste betingelser for en god 2. halvleg, da Helsingørs Oliver Vugrin Flindt Drost reducerede til 2-3.

Med en halv time time tilbage af kampen strammede det til. Efter en duel ved sidelinjen sendte en Helsingørspiller et indlæg ind i feltet. Helsingørs Mathias Minik Schandorff Christensen scorede og dermed udlignede han til 3-3.

Helsingør satte fart på spillet med hurtige udspark fra målmanden, og de pressede på i forsøg på endnu en scoring. Selvom AB også havde chancer i den sidste del af kampen, så var det ikke nok til at sikre sejren. Et point blev det til og nu strammer det for alvor til.

En skuffet cheftræner Joey Gudjonsson ærgrede sig over kampens resultat:

”Det var en stor skuffelse, for vi gav dem lov til at komme ind i kampen. En fejl fra vores målmand gav Helsingør bolden, og de scorede til 2-3. Forsvaret skulle have sparket den høje bold, som landede inde i feltet, væk. I stedet endte det med et straffespark, som jeg ikke mener, der var. Vores målmand går ud for at få fat i bolden, og angriberen løber ind i vores målmand – der kan aldrig blive straffespark.”

“Det var frustrerende, men vi havde stadig nogle muligheder i 2. halvleg for at score flere mål. O’Vonte Mullings havde nogle stykker, og Frederik Lindgaard havde tre gode skud indenfor straffesparksområdet. Vi havde muligheder for at score det fjerde mål i 2. halvleg, men vi stoppede med at spille på den måde, som vi gjorde i første halvleg – og det er vældig skuffende.”

“Det gik lidt frem og tilbage i den sidste del af kampen, men jeg synes ikke, at Helsingør havde oplagte chancer. De fik fat i bolden, og det kan give muligheder for at score, men hvis du ikke rammer målet, så går bolden heller ikke ind.
Det så ikke ud, som om der var offside, da Casper Grening scorede, men det blev dømt. Men samlet set var det en god 1. halvleg og en skuffende 2. halvleg”, sluttede Joey Gudjonsson.

Anfører og tomålsskytten Noah Engell Christensen syntes, det trods alt var godt at få det ene point:

”Det var en kamp af to halvlege. Vi kommer hurtigt foran og får mange chancer. Vi vinder mange dueller og andenbolde. Alligevel får de et mål, men vi laver yderligere to mål og går til pausen med masser af energi og momentum og fører 3-1. Vi kommer ud til 2. halvleg, og der er stadigvæk mange dueller, men det går fint for os. Vi får lavet en personlig fejl og de får scoret til 2-3 og så skifter momentum lidt.

Så får de et tvivlsomt straffespark og udligner. Herfra bliver det en slåskamp, som kunne være gået begge veje. Ærgerlig følelse, men vi må bare videre til næste kamp. Det er vigtigt, at vi ikke taber kampen - det kunne jo være sket. Der er masser af positive ting at tage med videre.

Vi trænger til en kamp, hvor vi kører modstanderne over i to halvlege. Vi må gå efter at få tre point mod Nykøbing. Jeg føler mig sikker på, at vi nok skal komme i top-6. Vi har kvaliteten og troen på det, så det var trods alt godt at få et point”, slutter Noah Engell Christensen. 

Næste kamp bliver spillet fredag den 4. april 2025 kl. 19.00 mod Nykøbing FC på Gladsaxe Stadion.t

Pressemeddelelse
AB A/S er stolte af at kunne annoncere den succesfulde afslutning af en ny investeringsrunde, som inkluderer finansiering fra minoritetsaktionær…
En skidt dag på Fyn
Det blev på mange måder en rigtig dårlig dag for AB Gladsaxe i dag på Fyn. Kampen mod Middelfart endte…
Så gælder det Middelfart og...
I morgen, lørdag den 26. april 2025, tager AB Gladsaxe bussen og kører til det hyggelige stadion på Adlerhusvej 3…

Tilmeld Nyhedsmail

Tilmeld dig vores nyhedsmail og modtag tilbud samt spændende nyheder.

[mc4wp_form id=5359]