Forløsning: Vigtig sejr på 3-0 over Nykøbing FC

AB Gladsaxe spillede fredag aften en rigtig god og velspillet kamp på Gladsaxe Stadion. Det endte med en sejr på 3-0 over Nykøbing FC. Dermed ligger AB godt til i kampen om at ende i top 6 efter grundspillet, som slutter næste lørdag med en kamp på udebane mod Aarhus Fremad. Kampen blev overværet af 911 tilskuere.

I AB’s startopstilling overtog Albert Gaub-Jacobsen målmandsposten fra Marcus Bobjerg. De øvrige spillere fra sidste uges startopstilling i Helsingør havde fået genvalg. Så i midterforsvaret stod Noah Ibsen og Pachanga Kristensen. I højre forsvarsside var Steven Simpson og i venstre side Rasmus Brodersen. På den centrale midtbane var Ægir Jarl Jonasson og Agust Hlynsson og på kanterne O’Vonte Mullings og Casper Grening. På toppen spillede Tobias Hageltorn og Noah Engell Christensen, som også var anfører.

AB pressede højt fra kampens start og lagde spillet op på Nykøbing FC’s banehalvdel. I de første 20 minutter var AB’s opspil for langsomt. Nykøbing FC kom også frem på banen og fik det for nemt i visse situationer, så de kunne spille sig til chancer. AB havde kampen igennem mange kvalificerede forsøg. Efter 13 minutter driblede Noah Engell Kristensen på tværs af feltet og var tæt på at score, men bolden ramte overliggeren.

Et af de mere spektakulære forsøg kom, da Rasmus Brodersen skulle sparke frispark i højre angrebsside nogle meter udenfor feltet. I stedet for et indlæg skød han med kurs mod målet, og bolden gik tæt forbi. Der kom flere indlæg og ret mange hjørnespark. Et skud fra Ægir Jarl Jonasson blev pareret af Nykøbing FC’s forsvar. Det gav dem en omstilling og en afslutning, som Albert Gaub-Jakobsen klarede flot - riposten skød en Nykøbing-spiller på mærkværdig vis langt over mål.

Efter fire hjørnespark, der endte i Nykøbings forreste forsvar, kom forløsningen. Rasmus Brodersen skød hjørnesparket tæt ind under mål, og efter flere forsøg på at få bolden væk endte det med, at Ægir Jarl Jonasson kunne score til 1-0. Hans første mål i AB-trøjen.

Efter målet fik AB kontrol over kampen, og allerede fire minutter senere erobrede AB bolden på midten af banen. Casper Grening drev bolden mod mål og scorede sikkert til 2-0.

Steven Simpson havde flere gode skud, men ingen indenfor rammen. Med syv minutter tilbage af 1. halvleg kom Nykøbing FC frem til en stor chance, men Pachanga Kristensen kastede sig og reddede på stregen.

Efter pausen kom der udskiftninger. Både Rasmus Brodersen og Agust Hlynsson fik en advarsel i 1. halvleg, og de blev skiftet ud med Mikkel Nielsen og Søren Ilsøe. Steven Simpson blev lagt på venstre back og Mikkel Nielsen indtog højre back. Søren Ilsøe spillede på den centrale midtbane.

AB startede godt efter pausen og fik spillet sig til gode muligheder. Nykøbing FC fik lidt mere plads, da AB trak sig lidt tilbage. Efter 10 minutter søgte Noah Engell Kristensen ud på kanten og lagde et rigtig godt indlæg i feltet, hvor Casper Grening kom spurtende og scorede til 3-0.  

Efter 65 minutter kom Frederik Lindgaard på banen og erstattede to-målsskytten Casper Grening. Adrien Koudelka afløste Noah Ibsen i midterforsvaret. Tobias Hageltorn arbejdede hårdt og fik chancen for scoring, da han kom højest på et indlæg, men hans hovedstødsforsøg endte over mål.

Nykøbing FC tabte ikke pusten trods de svære odds, og med ti minutter tilbage fik de en omstilling og et indlæg blev af AB’s forsvar pareret til hjørnespark. Der kom lidt rod i feltet, men Albert Gaub-Jakobsen vogtede sit mål godt og kastede sig ned og tog bolden.

Med et kvarter tilbage kom Onesime Tempe på banen og afløste Tobias Hageltorn.

I kampens sidste del gav AB initiativet til Nykøbing FC. AB stod solidt og godt på banen, og selvom Nykøbing FC havde flere muligheder, fik de ikke scoret.

Anfører Noah Engell Kristensen: “Vi fokuserede på vores eget spil.”

”Det er en dejlig følelse med 3-0 på hjemmebane. Alle er glade - det kunne ikke være bedre. Vi spillede rigtig godt i dag. De første 20 minutter blev lidt svære, for de mødte op i et system, vi ikke lige havde tænkt, de ville gøre. De spillede med en diamant på midtbanen, og det gav dem nogle chancer. Vi ændrede ikke noget i forhold til det. Vi fokuserede på vores eget spil.

Vi får scoret, og så kontrollerer vi spillet og sidder på det. Vi finder ud af, hvilke spilmønstre de spiller, og så får vi styr på det derfra. De spiller med bolde ned bag os og sideskift, men det havde vi styr på, synes jeg. Vi var bedre i dag i 2. halvleg end sidst mod Helsingør.

Vi havde fokus på, at de første femten minutter af 2. halvleg skulle vi dræbe kampen. Vi scorer til 3-0, og derfra bliver de aldrig rigtig farlige. De får lidt mere spil mod slutningen, hvor vi står lidt lavere, men vi spiller stadigvæk med høj intensitet. Vi stoler på vores systemer og er komfortable”, siger Noah Engell Kristensen.

Cheftræner Joey Gudjonsson: Det var rigtig dejligt med de mange tilskuere på stadion i dag.

”Det var godt på mange måder. Vi spillede godt, vi skabte chancer, vi scorede mål og vi forsvarede os også godt. Alle gik til kampen med stor energi, og det var godt at se, at holdet på bedste vis håndterede de situationer, der opstod.

Jeg har tidligere sagt, at selvom Nykøbing ligger nederst i tabellen, så har de gode spillere. I dag ændrede de fuldstændig deres gameplan fra 4-4-2 til en diamantformation på midtbanen. De forsøgte at lukke os ned i mellemrummene, for de var bange for os der. De lagde deres nummer ti foran Noah Ibsen og Pachanga Kristensen for at gøre det svært for os. Spillerne håndterede det rigtig godt, og spillede uden om dem, da de lukkede midten. Vi skabte chancer på kanterne. Vi kunne have scoret flere mål, men når du scorer tre mål - så er det en god dag.

Det var rigtig dejligt med de mange tilskuere på stadion i dag. I det hele taget er det dejligt, at der kommer folk, der vil se os spille fodbold og føler sig underholdt og er glade, når de går herfra”, sluttede Joey Gudjonsson.

Næste kamp bliver spillet lørdag den 12. april kl. 14.00 på Riisvangen Stadion mod Aarhus Fremad.

Pressemeddelelse
AB A/S er stolte af at kunne annoncere den succesfulde afslutning af en ny investeringsrunde, som inkluderer finansiering fra minoritetsaktionær…
En skidt dag på Fyn
Det blev på mange måder en rigtig dårlig dag for AB Gladsaxe i dag på Fyn. Kampen mod Middelfart endte…
Så gælder det Middelfart og...
I morgen, lørdag den 26. april 2025, tager AB Gladsaxe bussen og kører til det hyggelige stadion på Adlerhusvej 3…

Tilmeld Nyhedsmail

Tilmeld dig vores nyhedsmail og modtag tilbud samt spændende nyheder.

[mc4wp_form id=5359]