Akademisk Boldklub - Vejle Boldklub Kolding
Betsafe Liga
28/05-2012 kl. 16:00
Facebook rss feed

Nicolai Jørgensen scorede for U/18-landsholdet

2009-04-28 Et af ABs helt store unge talenter, den nybagte ungdomslandsholdsspiller, Nicolai Jørgensen fik i går (mandag) sin debut på det danske U/18-landshold, da han blev indskiftet i pausen af kampen mod Italien i turneringen, Slovakia Cup. Desværre for Danmark endte kampen ifølge forlydender med en noget ufortjent sejr på 1-0 til Italienerne.  

I dag (tirsdag) spillede U/18-landsholdet så sin anden kamp i turneringen mod værtsnationen, Slovakiet og her gjorde unge Nicolai Jørgensen (billedet) det til 1-0 i 1. halvleg. En kamp som Danmark i øvrigt vandt med 2-1. Sejrsmålet sat ind i 2. halvleg af Rasmus Lynge Christensen fra FC Midtjylland. 

U/18-landsholdet spiller sidste puljekamp torsdag mod Belgien, mens de afsluttende placeringskampe afvikles på fredag. 

Nicolai Jørgensen får i øvrigt selskab af en anden ung ABer, U/19-holdets anfører, Rasmus Thelander, der onsdag sætter kurs mod Slovakiet, i det han er indkaldt som reserve for U/18-landsholdets anfører, Alexander Juel Andersen fra Viborg. 

Vi ønsker de unge ABere fortsat held & lykke i Slovakiet.

Endnu ingen kommentarer til "Nicolai Jørgensen scorede for U/18-landsholdet"
Skriv en kommentar

Skriv en kommentar

Du skal være logget ind for at kunne skrive kommentarer.

  • Monopolet
  • Carlsberg
  • EasyFlow A/S
  • Eventcom
  • Betsafe Liga