2009-10-07
AB må desværre undvære de to U/19 landsholdsspillere David Boysen og Nicolai Jørgensen, når holdet søndag tager imod AC Horsens i et vaskeægte topopgør på Gladsaxe Stadion.
Skønt DBUs regler giver klubber, der afgiver mindst to spillere til landskampe, mulighed for at få den flyttet, har DBU afvist ABs ønske.
Beslutningen er taget på baggrund af, at DBU ikke mener, at David Boysen har optrådt tilstrækkeligt på ABs hold i 1. Division.
En beslutning AB har forsøgt at få ændret, da David Boysen rent faktisk har været skadet i 4 ud af 9 kampe i 1. Division og været med i 3 kampe (75 minutters spilletid). Desuden har David været skadet i 2 ud af 3 pokalkampe og fik 65 minutter mod FC Nordsjælland.
Det paradoksale i det hele er, at David faktisk blev skadet i en U/19 landskamp i Ungarn, hvilket holdt ham ude af 4 kampe.
- Det er ærgerligt, at DBUs beslutning betyder, at jeg får færre muligheder end ellers, vurderer AB træner Flemming Christensen. Det er jo en grund til at David ikke har spillet så meget og det er skader. Nu er han klar igen, og er en vigtig brik for os.
Et andet opgør i 1. Division mellem Viborg og Vejle er flyttet, så derfor kunne der vel også findes en anden dato til AB – AC Horsens.
- Men sådan skulle det åbenbart ikke være, slutter Flemming Christensen. Men det undrer os meget!
AB mod AC Horsens spilles derfor planmæssigt søndag kl. 14.45 på Gladsaxe Stadion.